Püf NoktalarıWordPress

WordPress Bakım Modunda Takılı Kalma Sorunu Çözümü

WordPress kullanıyorsanız hem kendi güncellemesi kurulurken, hem de kurduğunuz eklentilerden biri veya birkaçını güncellerken sistem kendini bakım moduna (maintenance) alacaktır ve sitenizi ziyaretçilerine aşağıdaki mesaj gösterilecektir.

Güncelleme işlemi bitince bu mesaj otomatik olarak kaldırılacak ve siteniz tekrar gösterime alınacaktır. Ancak bazı durumlarda WordPress siteniz bakım modunda takılı kalabilir. Bu durumda bu mesajdan kurtulmanız normal durumda mümkün görünmez, çünkü sitenizin admin paneline dahi ulaşamayacaksınız.

WordPress bakım modunda takılı kaldığında ne yapmalıyız?

Bu sorunu gidermek aslında çok kolaydır. Sunucunuzun paneline (cPanel, vs) girebiliyorsanız işiniz daha kolay. Panele girip Dosya Yöneticisi yardımı ile iki alt paragrafta belirtildiği gibi sitenizin host edildiği klasöre girin.

Panele erişemiyorsanız ihtiyacınız olacak şey bir ftp uygulamasıdır. Bilgisayarınızda yüklü bir ftp uygulaması yoksa internette ücretsiz dağıtılan Filezilla ( https://filezilla-project.org ) uygulamasını indirip kurabilirsiniz. Bu durumda sunucunuza ulaşmak için ftp kullanıcı bilgilerine de ihtiyacınız olacak.

Ftp ile sunucunuza login olduğunuzda genelde /public_html/siteniz.com veya /public_html/www şeklinde bulunan WordPress kurulum kılasörüne girip .maintenance isimli dosyayı silin. Filezilla‘da dosyaya sağ tıklayıp Sil seçeneği ile silebilirsiniz. İşlem bu kadar.

Alternatif olarak eğer sunucunuzda yönetim paneli cpanel veya plesk ise bu durumda cpanel veya plesk panelinize giriş yapıp Dosya Yöneticisi modülü ile bu dosyayı ( .maintenance ) silebilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.